ETS NORDi uus tehasehoone sai nurgakivi

26.05.2023

Veebruaris algasid ETS NORDi Lasnamäe tehase territooriumil suured lammutustööd, mille käigus võeti maha mitu nõukaaegset kolemaja, et teha ruumi ETS NORDi uuele tehasehoonele. Mai lõpuks oli tööde järg nii kaugel, et ETS NORDi, Mapri Ehituse ja Mõigu Ehituskoondise juhid panid uuele hoonele nurgakivi.

Järgmisel aastal valmiva 9000-ruutmeetrise tootmisüksuse ehituse kogumaht on
15 miljonit eurot ja peatöövõtjaks on Mapri Ehitus. ETS NORDi juhatuse esimees Urmas Hiie prognoosib, et uues tehasehoones hakatakse tootma aastas ligi 20 miljoni euro väärtuses ventilatsiooniseadmeid, mis suurendab ettevõtte ekspordipotentsiaali. „Praegu läheb meie toodangut 50 miljoni euro eest Skandinaaviasse, Eestisse 12 miljoni ja muudesse riikidesse 8 miljoni eest.“

Hoone projekteerimisel seati eesmärgiks ehitada uus tehasehoone võimalikult jätkusuutlikult ja maksimaalselt ära kasutada olemasolevate hoonete lammutamisest saadud materjale.  Taaskasutuse eesmärgiga demonteeriti ja paigaldati uude asukohta kaks viilhalli ehitusaluse pinnaga kokku üle 1500 m2. Vanade hoonete lammutamise käigus purustati vanad kandekonstruktsioonid ning kasutati neid täitetöödel, selle tulemusena säästeti 8000 m3 karjäärimaterjali.

Uue, 9000-ruutmeetrise hoone valmides saab ETS NORDil olema Lasnamäel 29 000 m2 tootmis- ja laopinda. See on ligi 10 korda rohkem kui 18 aastat tagasi, mil ETS NORD Peterburi teel asuval kinnistul ventilatsiooniseadmete tootmist alustas. 

Tehase ehitaja, Mapri Ehituse tegevjuht Tarmo Roos kinnitab, et tipptegijale tehasehoone ehitamine nõuab väga korralikku tööd. „Eesti on teadagi väike ja enamasti ehitavad tellijad endale, suhtleme selliste nõudlike tellijatega kogu ehitusprotsessi jooksul pea igapäevaselt. Oleme ehitanud mitukümmend tuhat ruutmeetrit tehaseid ja meid valiti ehituspartneriks mitte odavaima hinna, vaid meie kogemuste järgi.“