ETS NORD Juhatuse esimehe pöördumine

31.03.2021

Kallid Kolleegid ja Koostööpartnerid!

 

See oli peaaegu aasta tagasi maikuus, kui kirjutasin partneritele märgukirja, kus palusin mitte kaasa minna kriisipaanikaga ning sukelduda odavpakkumiste keerisesse. Meie, insenerid ja ehitusettevõtjad, oleme siin selleks, et luua pikalt kestvaid püsivaid väärtuseid – tervislikku elu- ja töökeskkonda Eesti inimestele!

Esmatähtis on kvaliteet ning hoonete kogu elukaar, mitte odav ehitushind!

Kahjuks on tänaseks täitunud meie halvima stsenaariumi ennustused. Ehituste tellijad on kommunikeerinud ehitajatele, et mahud vähenevad ja tööd tuleb teha odavamalt. Sama info on läinud alltöövõtjate kaudu tootjatele ning sealt edasi materjali tarnijatele. Küsimus ei ole Eesti turu keskne, vaid see muster käis eelmisel aastal läbi kogu maailma. Sama stsenaarium mõjutas autotööstust ning kõik kokku põhjustas toorainetööstuses globaalse ressursside vähendamise programmi ning tehaste sulgemise.

Samal ajal paiskasid riikide keskpangad kriisi leevendamiseks turule enneolematus mahus odavaid finantsvahendeid. Esialgu maandus suur osa sellest tehnoloogiafirmade aktsiatesse ning start-up ettevõtetesse, kuid aja möödudes on inimeste usk taastunud ka reaalse väärtusega projektidesse. See omakorda on põhjustanud kiirelt kasvava nõudluse kinnisvara ja toorainete järele. Tuleb tõdeda, et materjalitootjad ei ole nii järsuks mahtude kasvuks suutnud valmistuda, mis omakorda on põhjustanud erakordselt kiire hinnatõusu, eriti tsingitud lehtterase osas. Kahjuks ei ole lootust olukorra kiirele paranemisele, kuna keskmine tsinkimisliini taaskäivituse aeg ulatub üle poole aasta. Samuti pole erilist lootust, et toorainehinnad oma kasvutrendi allapoole pööraksid, sest tegemist on piiratud ressursiga, erinevalt turule paisatavast raha mahust.

See olukord on põhjustanud ka ETS NORD toodete enneolematult kiire hinnatõusu. Kui veel aasta alguses lootsime hakkama saada 18 % ventilatsioonitoru kallinemisega, mis astub jõusse teisest kvartalist, siis täna tuleb meil kahjuks väga lühikese etteteatamisajaga kehtestada alates esimesest maist veel täiendav hinnatõus + 15 %.

Loomulikult on meil mure kõigi oma heade koostööpartnerite pärast ning püüame teid kõiki tekkinud olukorras maksimaalselt aidata. Kahjuks on ka meie ressursid piiratud, samuti nagu meie tublidel tarnijatel. Teeme kõik endast oleneva, et materjalide tarneaugud ei põhjustaks meie tellimuste hilinemist, kuid 100 % me seda garanteerida ei saa!

Loodame, et maailmas ei realiseeru kõige hullem stsenaarium, kus raha hakatakse tehnoloogiaprojektidest ning krüptovaluutadest massiliselt toorainetesse ümber pumpama ning meil ei tule selle aasta jooksu läbi viia veel kolmandat hinnatõusu.

Parimate koostöösoovidega

Urmas Hiie

Juhatuse esimees, Tootmine ja arendus