ETS NORD-i mürasummutites kasutatavad sisepinna kattematerjalid on suurepärase kestvusega

09.04.2021

Mürasummutite sisepindade mehaanilist vastupidavust testiti nii Airfelt polüestervillaga kui ka Isover klaasvillaga isoleeritud ETS NORD summutitel. Eesmärgiks oli välja selgitada, kui hästi materjalid harjaspuhastusele vastu peavad, kuidas pind kulub ning kas materjalist eralduvad kiud.

Katse jaoks harjati materjale ventilatsioonitorude puhastamiseks mõeldud pöörleva traat-nailon harjaga. Katset teostati 10 korda ning kulumist hinnati visuaalselt, fotojäädvustuse ja skaneeriva elektronmikroskoobi abil.

Testide tulemusena hinnatakse mõlema isolatsioonmaterjali kattepinna kestvust suurepäraseks, materjalidest ei eraldunud ühtegi villakiudu.

Ventilatsioonisüsteemide puhtana hoidmine eeldab regulaarset nailonharjaga pühkimist vähemalt iga viie aasta tagant. Kui torustikku puhastatakse nõuetekohaselt ja regulaarselt, võib katsest lähtuvalt hinnata isolatsioonimaterjali kasutusajaks 50 aastat.

Katsed viis läbi Tartu Ülikooli kõrvalfirmana loodud katselabor Captain Corrosion OÜ ning testitud toodeteks olid NTP 160-1000, NTPA 160-1000 ja NKE 160-1000 Airfelt polüestersummutid ja NTF 160-1000 ja NTFA 160-1000 Isover CLEANTEC kattega summutid.